Babamın Pulları

“Babamın Pulları

Türkiye’de birçok pul koleksiyoncusu var fakat bunların büyük bölümü kendi eğilimlerine ve zevklerine göre koleksiyonlarını şekillendiriyorlar. Aslında bir ülkede basılan bütün pulları eksiksiz olarak toplamak mümkün değil. Kapsam ve ilgi alanlarına ve bunları ciddiyetle takip etmelerine göre koleksiyon değer kazanıyor. Evvela tarihi belge olarak, saniyen sanat eseri olarak. Bazı ülkeler var ki koleksiyonlarında sadece hayvan ve kuş türlerini kullanıyorlar. Körfez ülkelerinde bu tercih ediliyor, bazıları ise meşhur tabloları ve sanat eserlerini. Gümrük Birliği yapan Vatikan postasının pulları ile Monaco’nunki bu türden pullar.

Türkiye’deki koleksiyonerlerin büyük çoğunluğu koleksiyonlarını yayına dönüştürmüyor. Elimizdeki bu kitap arzu edilen bir çalışma türü. Sema Özdemir ve Sami Özdemir babadan kalma pul koleksiyonunu belirli kategorideki toplamalarla zenginleştirmiş. Bir grup Şark posta pulları yani kapitülasyon dolayısıyla yabancı posta idarelerinin bastığı pullar; Türkiye’nin 19. Asırdaki eyalet-i mümtaze (otonom) vilayeti olan Rumeli Şarki yani Rumeli oryantal pulları. Önemli bir seri de TBMM hükümetinin cumhuriyetin ilanından önce bastığı pulların serisi. Her sayfada, her pulun ardında muhteşem bir tarih yatıyor.

Türkiye Filatelisi için önemli parçaların toplandığı, teşhir edildiği, metinlerin aydınlatıcı olduğu bir kitap karşımızda. Bu tür koleksiyonların tanıtımının önemli olduğuna inanıyor ve destekliyoruz.

İlber Ortaylı

ISBN 9786056757952
Ebat 30,5×23”

×