Lady Chatterley’in Aşığı Yargılanıyor

“Lady Chatterley’in Aşığı Yargılanıyor | Sbylle Bedford
Ben kelimelerin kendi başlarına kaba ya da iğrenç olduklarını düşünmüyorum, ancak böyle bir niyetle ya da bağlamda kullanılırlarsa kaba sayılabilirler.

D.H. Lawrence’ın ünlü romanı Lady Chatterley’in Aşığı, 1960 yılında sansürsüz kopyası ilk kez yayına hazırlanırken İngiltere’de dava konusu oldu. Kitabın yayıncısı Penguin’e açılan davanın gerekçesi ise romanın müstehcen bulunmasıydı.

Elinizdeki kitap, 20. yüzyılda İngiltere’de açılmış bu en (kötü) şöhretli, davanın tutanaklarından yola çıkarak oturumları tüm ayrıntılarıyla aktarıyor. On dört gün süren davayı gazeteci kimliğiyle takip eden Sbylle Bedford, bilirkişi olarak davada bulunanların ifadelerini, iddia makamının gerekçelerini sıralarken, bir yandan da tüm tarafların jest ve mimiklerini gözlemleyip salonun tepkilerini paylaşıyor. Bedford’un sinematografik bir dille aktardığı bu dava sayesinde sadece bir dönemi ve bir kitabı değil, ifade özgürlüğünü, edebiyatın rolünü, sansürü ve bir toplumun geçirdiği değişimi de rahatlıkla sorgulayabiliyoruz.

Basım Yılı 2019
ISBN 9786056846021

Etiket:
×